deniz tozak portre
Posted: 23 Nisan 2014 By: Comments: 0

Dasistanbul Deniz Tozak PR

Stratejik Danışmanlık ve Tanıtım Önemli bir Olgu

Dasistanbul proje bazlı hizmet eden butik bir ajans. Farklı projelere yoğunlaşan ve hızlı çözüm üreten küçük bir ekiple çalışıyor. Son 3 senedir Dasistanbul’a da PR konusunda destek veren Deniz Tozak PR mecramıza konuk oldu ve “bugün küçülen dünyada şirketler “nasıl daha fazla satarım” sorusundan daha çok “marka ve kaliteyi nasıl oluştururum” sorusunun yanıtını aramaya başladı. Dünyanın en iyi ve en kaliteli ürününü en ucuza üretiyor olsanız bile bundan kimsenin haberi yoksa geri dönüşü olmayan bir hizmet ve ürün ortaya koymanın hiçbir anlamı olmuyor” diyerek dünyada ve Türkiye’de PR’ın önemine değindi.
Deniz Tozak ile PR’ı konuştuk.

DasistanbulLogo

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Adım Deniz Tozak. 1976 İzmir doğumluyum. Amerika’da PR üzerine eğitim aldıktan sonra PR Uzmanı olarak 2 sene Bentley Motors’da çalıştım. 2003 senesinde Türkiye’ye döndükten sonra ilk önce Global Halkla İlişkiler’de, sonrasında ise Cohn&Wolfe’da çalışmaya başladım. Son 3 senedir Das İstanbul’a da PR konusunda destek veriyorum.

Das İstanbul’dan bahsedebilir misiniz?
Dasistanbul proje bazlı hizmet eden butik bir ajans. Farklı projelere yoğunlaşan ve hızlı çözüm üreten küçük bir ekiple çalışıyoruz. Birçok halkla ilişkiler şirketine proje ve tasarım desteği veriyoruz. Proje’nin aynı zamanda da üretimini de gerçekleştirebilen bir ekibimiz var. Büyük bir projesine destek verdiğimiz Adobe’ye uluslararası ajansı Türkiye ofisini açana dek bir buçuk yıl hem etkinlik, hem de tasarım ajansı olarak hizmet verdik. Mersin’den, Bodrum’dan İzmir’den, Konya’dan Kocaeli’den müşterilerimiz var. Müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri küçük ama hızlı bir ajans olmak en büyük hedefimiz.

PR nedir?
En kısa şekilde özetlemek gerekirse PR, firmaların basınla ve tüketiciler ile ilişkilerinin yönetilmesidir. PR’cı geliştirdiği stratejiler, uyguladığı teknikler, yapmış olduğu çalışmalar ile kurumların, fikirlerini ve hizmetlerini sundukları topluluklar ile devamlı iletişim içinde olmasını sağlar.

Dünya PR’ı hakkında bilgi verebilir misiniz?
Sınırların kalktığı ve dünyanın yerel bir işletmeye döndüğü dünyada rekabet git gide zorlaşıyor. Çağın gerekliliklerini yerine getirmenin yanında rekabetin beraberinde getirdiği zorlukları aşmak da ayrı bir beceri gerektiriyor. Bu aşamada stratejik danışmanlık ve tanıtımın ne denli önemli olduğu ayrı bir olgu olarak karşımıza çıkıyor.
Bugün küçülen dünyada şirketler “nasıl daha fazla satarım” sorusundan daha çok “marka ve kaliteyi nasıl oluştururum” sorusunun yanıtını aramaya başladı. Dünyanın en iyi ve en kaliteli ürününü en ucuza üretiyor olsanız bile bundan kimsenin haberi yoksa geri dönüşü olmayan bir hizmet ve ürün ortaya koymanın hiçbir anlamı olmuyor. İşte bu noktada devreye PR giriyor.

Türkiye medyasınının PR bakışını yorumlayabilir misiniz?
Bundan 10 – 15 sene önce PR Türkiye’de bilinmeyen bir sektör iken artık hemen hemen tüm firmalar için vazgeçilemez bir araç konumunda. Sektör’ün büyümesi sırasında basın ile olan ilişkiler de gelişti tabii doğal olarak. Medya artık PR firmalarını markanın bir uzantısı olarak görerek ilk bilgilere PR firmaları üzerinden ulaşmayı daha hızlı ve efektif buluyor.

İleride PR yapmak isteyenlere neler önerirsiniz?
Öncelikle hiç bitmeyen günlere, devamlı kontrol edilen maillere, toplantı ile geçen saatlere alışmak.
Bir PR’cının kendini devamlı besliyor olması, haberleri, teknolojiyi, trendleri yakından takip ediyor olması lazım.

Share This!

Client: Dasistanbul Deniz Tozak
Date: 04/23/2014