Erdal Erdoğdu 2a1
Posted: 14 Şubat 2014 By: Comments: 0

desiBel Ajans Erdal Erdoğdu

Medya kanallarının karşısın da durabilecek medya kanalı, internet

desiBel ajans digital medya direktörü Erdal Erdoğdu; “hem sosyal medya kanallarını hem geriye kalan internet evrenini hem de arkadaki sayılabilir ve kullanılabilir daha fazla detayı bize sunan, bu doğrultuda daha bir “internet = dijital medya” ya da “medyanın e-hali” olarak tanımlayabileceğimiz “Digital Medya”, geleneksel medya kanallarının karşısın da durabilecek medya kanalı, internet olarak karşımıza çıkıyor” diyor Erdal Erdoğdu ile digital medyayı konuştuk ve ileride digital medya PR’ı yapmak isteyenler için öneriler aldık.

desibel-Logo1a

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Ben kendimi kısaca “iletişimci” olarak tanımlıyorum. Çünkü işim markalar ile hedef kitleleri arasındaki iletişimi sağlamak. Bu iletişimin şekli, reklam olmuş, halkla ilişkiler olmuş ya da pazarlama faaliyetleri olmuş benim için arada pek fark yok. Bu anlayışla, geçtiğimiz dönemlerde bazı sosyal medya kanallarındaki profillerimde, “içinde, bir “reklamcı”, bir “Pr’cı”, bir “pazarlamacı” ve bunları sosyal medyaya uyarlayan bir “iletişimci” taşıyan kişidir.” şeklinde bir açıklama kullanıyordum ve bu cümlenin gerçekten beni en iyi şekilde anlattığına inanıyorum. Bunların dışında kendimden bahsetmem gerekirse, hem önlisans halkla ilişkiler hem de lisans eğitimi olarak üniversitede halkla ilişkiler ve reklamcılık okudum, işletme lisans diplomam var, yüksek lisansımı siyaset bilimi üzerine yapıyorum. İletişim kariyerime İzmir’de freelance olarak başladım, ardından İstanbul’a gelip Zarakol İletişim Hizmetlerinde sosyal medya marka yöneticiliği görevini üstlendim şu an iş hayatıma desiBel Ajans’ta dijital medya direktörlüğü göreviyle devam ediyorum. Bugüne kadar birçok üniversitede eğitimler verdim, seminerlerde konuşmacı oldum, bir vakıf üniversitesinde öğretim görevliliği yaptım. Hayatımda yaptığım en güzel işlerden biri olarak kabul edebileceğim üzere 2007’den beri kendi adımı taşıyan erdalerdogdu.com blogunu kendimce yazıyorum.

desiBel Ajans’tan bahsedebilir misiniz?
desiBel Ajans, Mustafa Kutlay ve Gökay Çako’nun, Dipnot İletişim’in kurucuları olan Atıl Ünal ve Burak Korucu ile yollarının kesişmesi ile kurulmuş ülkemizin en hızlı büyüyün PR ajanslarından biri. Şubat 2013’te desiBel ekibine dahil olduğumdan bugüne müşteri portföyümüze içlerinde Coca-Cola, Microsoft, ING Bank, Digiturk, Boğaziçi Üniversitesi, Boston Consulting Group ve Huawei gibi kendi alanlarının en büyüğü sayılabilecek markalar katıldı. Bugün 15’ten fazla markaya PR anlamında hizmet verir duruma gelen bir ajansız. Aynı çatı altında desiBel Ajans (PR) ve Dipnot İletişim (kreatif ve etkinlik) olarak yaklaşık 50 kişilik ekibimizle 40 civarı markaya 360 derece iletişim çözümleri sunmaya çalışıyoruz.

Digital Medya’yı yorumlar mısınız?
Kimi dijital medya diyor, kimisi sosyal medya diyor ama bizim asıl oyun alanımızın tam anlamıyla adı internet. Çünkü televizyon, radyo, gazete vb. gibi geleneksel medya kanallarının karşısın da durabilecek medya kanalı internet olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal medyayı, kullanıcıların sosyal hayatlarını, bireysel görüşlerini özgürce paylaşabildikleri bazı sosyal ağların (websitelerinin) bir araya geldiği kanallar bütünü (ben sosyal medyayı televizyonun içindeki digiturk olarak değerlendiriyorum) olarak tanımlayabilmek mümkünken, dijital medyayı ise, hem sosyal medya kanallarını hem geriye kalan internet evrenini hem de arkadaki sayılabilir ve kullanılabilir daha fazla detayı bize sunan, bu doğrultuda daha bir “internet = dijital medya” ya da “medyanın e-hali” olarak tanımlayabiliriz.

Erdal Erdoğdu 3a

Digital Medya neleri değiştirdi?
Bu soruya nereden baktığımıza göre değişir. İyiden iyiye detaylara girersem sadece bu sorunun cevabı 3 sayfa sürebilir. Ama sektörel anlamda düşündüğümüzde dijital medya, reklam yapış alışkanlıklarımızı, halkla ilişkiler anlayışımızı, pazarlama anlayışımızı değiştirmeye başladı ve değiştirmeye devam edecek. Diğer taraftan internet tüketici alışkanlıklarını da değiştirdi, artık bir çok şeyi internet üzerinden yapar, takip eder hale geldik. Bu yüzden reklam filmimizi izletmek için kişiyi belki youtube üzerinde yakalamamız gerekiyor, artık basılı bir gazete yerine kişiyi bir internet haber sitesinde yakalamak daha kolay hale geldi.

Digital Medya PR’cılarına önerileriniz nelerdir?
Benim bireysel olarak, bu işi hali hazırda yapan arkadaşlarıma bir önerim olamaz. Hepimiz aşağı yukarı aynı işi yapmaya çalışıyoruz. Her geçen gün yeni şeyler öğrenerek yapmaya çalışıyoruz. Benim önerilerim ileride bu işi yapmayı planlayan arkadaşlarım için gelsin,
• Halkla ilişkiler ajansı ne iş yapar – dijital iletişim ajansı ne iş yapar
• Geleneksel PR’da geleneksel medya kanalı yansımalarının önemi – dijitalde internet siteleri yansımalarının önemi,
• Geleneksel halkla ilişkilerde (PR’da) basın toplantıları, etkinlikleri – dijital PR’da (halkla ilişkilerde) blogger etkinlikleri, internet haber siteleri yöneticilerine yönelik etkinlikler
• Geleneksel medya takip yöntemleri, ajansları – dijital medya takip yöntemleri, sistemleri
Gibi konuların üzerine iyi düşünmelerini, bu konularda kendilerini iyi geliştirmelerini isterim. Çünkü dijital iletişim geleceğin sektörleri arasında, onlarsa sektörün geleceği.

www.erdalerdogdu.com, http://www.twitter.com/erdalerdogdu

Share This!


Client: desiBel Ajans Erdal Erdoğdu
Date: 02/14/2014