PR Atole Logo
Posted: 18 Mart 2014 By: Comments: 0

PR Atölyesi

PR Atölye’de

İletişim ve pazarlama konularında uzman akademik ve sektörel tecrübenin bir araya getirdiği iki ortaklı PR Atölyesi; müşterilerinden gelen isteklerle ve müşterilerinin ihtiyaçlarıyla oluşan bir yapıyla hizmet veriyor. Bu amaçla kurumsal kimlik ve tasarım çalışmalarının yapıldığı “PR Art Atölyesi”, medya eğitimleri ve danışmanlığını yaptığı kişisel gelişim uzmanlarının eğitimlerini organize ettiği “PR Eğitim Atölyesi” yapılarını oluşturmuş.
Birey olmaktan öte ekip olmanın önemiyle, genç ve işini aşkla yapan tutkulu bir ekip olarak çalışıyoruz diyor Bengü Önel.
Bengü Önel’e PR Atölyesi’ni sorduk.

Biraz sizi tanıyabilir miyiz?
PR Atölyesi iletişim ve pazarlama konularında uzman akademik ve sektörel tecrübenin bir araya getirdiği iki ortaklı bir yapıya sahip. Birey olmaktan öte ekip olmanın önemiyle, genç ve işini aşkla yapan tutkulu bir ekiple çalışıyor.

Ben İstanbul İktisat mezunuyum, iletişime olan tutkum çalışma hayatım sırasında oluştu. Citibank, Turkcell, Vodafone, Akbank gibi markalarda pazarlama ve süreç yönetimi konularında yönetici pozisyonlarında görev yaptıktan sonra plaza hayatını bırakmak ve bu kadar senenin tecrübesini farklı sektörler ve farklı markalarla paylaşmak istedim. Sonrasında Marmara Üniversitesi İletişim fakültesinde akademisyen olarak görev yapmakta olan Ebru Özgen ile birlikte PR Atölyesini kurduk. 2011 yılından bu yana PR Atölyesi Stratejik İletişim ve Danışmanlıkta farklı markaların iletişim süreçlerini ekibimizle birlikte yönetmekteyiz.

Ve bir de şunu eklemek isterim her bir marka ile yeni bir macera yaşamak beni heyecanlandırıyor…

PR Atölyesi’ni anlatabilir misiniz?
PR Atölyesi Stratejik İletişim ve Danışmanlık 2011 yılında kuruldu. Halkla İlişkiler ajansı olarak kurulan “PR Atölyesi”, zamanla müşteriden gelen istekler ve yine müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda kendi içinde yeni yapılanmalar geliştirdi. Bunlardan bir tanesi her türlü kurumsal kimlik ve tasarım çalışmalarının yapıldığı “PR Art Atölyesi”, diğeri ise genellikle medya eğitimleri ve bazı danışmanlığını yaptığımız kişisel gelişim uzmanlarının eğitimlerini organize ettiğimiz “PR Eğitim Atölyesi”.
PR Atölyesi olarak yaptığımız işi sadece “halkla ilişkiler” olarak tanımlamıyoruz. Biz bu sürece “stratejik iletişim yönetimi” diyoruz. Markaların hedef kitleleriyle dürüst ve sağlam bağlar kurması, belli davranışlar konusunda ikna olması ancak dürüst bir strateji ile mümkün olabilir.
Sektörel bir ayrımımız yok. Her sektörden marka ile çalışıyor ve etik anlayışımızdan yola çıkarak aynı sektörde rakip markalarla kesinlikle çalışmıyoruz. Profesyonel bir hizmeti yaratıcı bir ekiple sunuyoruz.

Türkiye’de Marka haberciliğini yorumlar mısınız?
Sadece Türkiye’de değil aslında dünyada da bu şekilde yapılan bir habercilik mevcut. Marka hakkında bir bilgi oluşturmak ya da bilinirlik sağlayıcı içerik oluşturmak burada PR cının görevidir. Bu noktadan sonra medya çalışanı ve PR çalışanı arasında bir işbirliği doğmakta. Ancak etik dışı ilişkiler, hediye adı altında yapılan bazı eylemler hem PR mesleğini ve hem de gazetecilik mesleğini farklı noktalara götürüyor.
Sosyal medyanın yoğun olarak kullanıldığı bu son dönemde bloggerlar da bir nevi marka haberciliği yapıyorlar. Bu işi gerçekten etik ve düzgün şekilde yapan bloggerlar marka haberciliğine farklı ve şık bir hava getirdiler.

PR’ın önemine dair neler söylersiniz?
PR (Public Relations) bir iletişim disiplinidir. İnter disipliner bir bilimdir. Birden fazla bilimin verilerinden beslenir. Bu bilimsel verilerin ışığında stratejiler belirlemek zorundadır. İkna bir süreçtir, bu süreçte kanıtlara ihtiyaç vardır, bu kanıtlar bilimsel alt yapıya sahip olmalıdır. Dolayısıyla insanı ilgilendiren her bilimsel içerik aynı zamanda halkla ilişkiler disiplininin konusudur.
Markaların en çok ihtiyacı olan konu, hedef kitlesine kendisini en doğru şekilde anlatmak, tanıtmak ve güven ortamını yaratmaktır. Halkla İlişkiler aynı zamanda gündem belirleme/oluşturma özelliğine sahiptir. Bu da iletişim yöntemlerinin stratejik olarak planlamasıyla mümkündür.

PR’cı olmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?
Vizyoner olmalılar, gündeme hakim olmalılar, yaratıcı yönlerine her zaman yatırım yapmalılar, fark yaratmayı bilmeliler, herkesin baktığından farklı noktalardan hayata ve olaylara bakabilmeliler, empati yetenekleri çok gelişkin olmalı ve her meslekte olduğu gibi yaptıkları işi çok sevmeliler.

Gazeteciler için bir mesaj iletecek olsanız?
PR-Gazeteci ilişkisi birbirini tamamlayan bir noktadadır. Gazeteci haber üretirken, PR sektöründe çalışan insanların hazırladığı bültenler üzerinden haber üretimi yapmaktadırlar. Ancak nedense PR’cılardan çok şikayet etmektedirler. Belki de burada doğru davranan PR ajanslarını farklı bir kefeye koyarak, bu şikayetlerini dile getirmeleri daha nazik bir davranış olabilir. Biz birbirimizi anlamak, empati kurmak ve birbirimizin ihtiyaçlarını anlayarak birbirimizi tamamlamak zorundayız.

Share This!


Client: PR Atölyesi
Date: 03/18/2014