CesLogoo_
Posted: 23 Nisan 2014 By: Comments: 0

Ces Production

Her Yere Alternatif Müziği Götüreceğiz

Bir araya geldiğimiz Ces Production “Sektördeki tüm aktörlerin müziğini, yer gözetmeksizin ulaştırmaya çalışmalı ve konserleri tüm şehirlere yaymak amacımız olmalı. Bugün alternatif sanatçılar ve gruplar ikinci plana düşmektedir. Burada CES Production olarak mottomuz ile elimizi taşın altına koyup tüm Türkiye’de insanları alternatif müzik grupları ve sanatçılarıyla bir araya getirmek amacındayız” diyor.
Redd, Zakkum, Cem Adrian, Can Bonomo, Yeni Türkü, Mehmet Erdem, Hüsnü Şenlendirici, Umut Kaya, Kung Fu ve Ela ile çalışan Ces Production her hafta 10 ila 15 arası konser düzenliyor. Sene içinde toplamda 600 e yakın etkinlik ile bunları Anadolu’nun tamamını kapsayacak şekilde planlıyor. PR çalışmalarını ise genelde her gruba ayrı PR şirketinden destek alarak gerçekleştiriyor. Ces Production ile sektörü konuştuk.
image001

Ces Production’dan bahsedebilir misiniz?
CES Production 2004 yılından beri sektörün organizasyon, menajerlik ve prodüksiyon alanlarında , farklı tecrübelere sahip iki ortak Volkan Bozacı ve Tuncay Korkusuz tarafından kurulmuştur.
Şirket 2010 yılında resmiyete kavuşup, 4 yılda Türkiyenin 70 şehrinde konserler ve etknlikler düzenler hale gelmiştir.
Bünyesinde menajerlik ve booking olarak 10 sanatçının tüm konser ve etkinliklerini yürütmektedir.
Aynı zamanda 2013 yılından itibaren Ela ve Kung Fu albümlerini piyasaya sürerek yapımcılık faaliyetlerine başlamıştır.
CES Production, Türkiye’nin en önde gelen sanatçı ve grupları olan; Redd, Zakkum, Cem Adrian, Can Bonomo, Yeni Türkü, Mehmet Erdem, Hüsnü Şenlendirici, Umut Kaya, Kung Fu ve Ela ile çalışmaktadır. Bu grupların tüm konser, festival, imza günleri, söyleşi gibi etkinliklerinin tamamının organizasyon ve prodüksiyonu tarafımızdan yapılmaktadır. Konserlerini Türkiye’nin her ilinde gerçekleştirirken yurt dışı konserlerine de sıkça yer vermektedir.

Menajerliği tanımlayabilir misiniz?
Menajerlik bir sanatçının tüm kariyer planlamasından başlayarak, albüm prodüksiyonu, albüm kayıt ve aranje aşamalarından ,klip, PR, tüm sahne , ekip, organizasyon, prodüksiyon ve konser planlamalarına kadar çok geniş bir çalışma alanıdır.
Türkiye’de bu planlamaların tamamını yürütebilen şirket sayısı azdır.
CES Production menajerlik faaliyetleri dışında bazı sanatçılarla booking (tüm konser satışı) şeklinde çalışmaktadır. Sanatçıların tüm konser faaliyetleri CES tarafından, grubun içişleri ise menajerler tarafından yürütülmektedir.
Türkiye’de genellikle konser ve parti organizasyonları için İstanbul, Ankara ve İzmir tercih edilmektedir. Oysa Anadolu’da ve Güneydoğu’da ciddi bir izleyici kitlesi bulunmaktadır. Amacımız sanatçılarımızla Ağrı’dan Edirne’ye tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde müzik severlerle buluşmaktır.
Burada sadece Türk sanatçılarımız değil yurt dışından getirdiğimiz yabancı sanatçı ve grupları da Türkiye’nin farklı illerine götürmekteyiz.

Sektörü yorumlayabilir misiniz?
Müzik yapım sektörü internetten şarkı indirme kavramının ortaya çıkmasıyla ciddi bir şekilde darbe almıştır. Yapımcılar yeni albüm yapmadıkları için, hali hazırda tutulmuş sanatçılarla çalıştığı için müzik sektörü gittikçe daralmıştır. Yurt dışıyla kendimizi kıyasladığımızda dijital ortamlardan albüm satın alma oranları ciddi şekilde düşük olduğu için sanatçıların geliri sadece verdikleri konserler olmuştur. Belediyeler burada düzenledikleri şenliklerle önemli bir gelir kapısı olmuştur ancak onlar da sürekli göz önünde olan pop sanatçılarıyla çalışmayı tercih etmektedir. Alternatif sanatçılar ve gruplar ikinci plana düşmektedir. Burada CES Production olarak kendi mottomuz yüzünden elimizi taşın altına sokarak tüm Türkiye’de insanları alternatif müzik grupları ve sanatçılarıyla bir araya getirmekteyiz.

En son etkinlikleriniz ve bunların PR’ı hakkında bilgi verebilir misiniz?
Her hafta 10 ila 15 arası konser vermekteyiz. Sene içinde toplamda 600 e yakın etkinlik düzenliyoruz. Bunları Anadolu’nun tamamını kapsayacak şekilde planlıyoruz. Bu hafta konserleri;
9 Nisan – Can Bonomo, Kocaeli Sabancı Kültür Merkezi
11 Nisan – Cem Adrian, İzmir Ooze Venue
11 Nisan – Yeni Türkü, Bursa Kat3
11 Nisan– Zakkum, Bursa Hayal Kahvesi Görükle
12 Nisan – Can Bonomo, Bartın Kültür Merkezi
12 Nisan – Cem Adrian, Denizli Imagine
12 Nisan – Redd, İstanbul Bronx Pi
12 Nisan– Yeni Türkü, Kuşadası Hayal Kahvesi
13 Nisan – Can Bonomo, Karabük Büyük Kulüp

PR çalışmalarını genelde her gruba ayrı PR şirketlerinden destek alarak gerçekleştiriyoruz. Bu şirketler bize basında gerekli desteği yaparken , CES Sosyal Medya sosyal medyadaki tüm tanıtımları, CES Prodüksiyon ekibi de tüm afişleme ve tanıtım işlerini yönetiyor.

Sektör için bir mesaj istesek?
Sektördeki tüm aktörlerin müziğini yer gözetmeksizin her yere ulaştırma çalışmaları ve konserleri tüm şehirlere yaymak amacımız olmalı…

Share This!


Client: Ces Production
Date: 04/23/2014